Back to products
Indulge Your Eyes: The Swift Go’s 14” 1920 x 1200 IPS display —offering vivid color accuracy, remarkably deep blacks, and ultra-crisp image quality and a touchscreen if you prefer to tap and swipe.
Compare
Add to wishlist
Category: Gaming Laptop
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
Swift 3 is all grown up. Say hi to the all-new Swift Go—a brand-new design powered by a 13th Gen Intel Core CPU and verified as an Intel Evo platform laptop. The Swift Go unites the latest technologies with a vibrant, 14” WUXGA touch display and TwinAir cooling. All in a striking thin-and-light aluminum chassis with super-slim bezels that’s good to go. (NX.KFHAA.001)
Internal Specifications: 16GB Onboard LPDDR5 Memory; 512GB PCIe Gen 4 SSD; microSD Card Reader; Killer Wireless Wi-Fi 6E AX1675 supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands, including 2×2 MU-MIMO Technology; Bluetooth 5.1 or above
Grab and Go!: The easy-to-carry Swift Go comfortably fits in your bag thanks to its 0.59” thin and 2.76 pounds light aluminum body, with eco-conscious OceanGlass touchpad—making it the ideal go-there, do-that sidekick.
Ports For All Your Accessories: 2 – USB Type-C Ports – supporting USB4 (up to 40 Gbps), Thunderbolt 4 & USB Charging & Power Delivery (Up to 100W), 2 – USB 3.2 Gen 1 Ports (one featuring power-off charging), 1 – HDMI 2.1 with HDCP support, 1 – Headphone/Microphone-in Jack
Related
Discover more from Dalton Campbells
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Additional information
Standing screen display size
‎14 Inches
Screen Resolution
‎1920 x 1200 Pixels
Max Screen Resolution
‎1920×1200
Processor
‎5 GHz apple_ci7
RAM
‎16 GB Lpddr 5
Hard Drive
‎512 GB SSD
Graphics Coprocessor
‎Intel Iris Xe Graphics
Chipset Brand
‎Intel
Card Description
‎Integrated
Wireless Type
‎Bluetooth, 802.11ax
Number of USB 3.0 Ports
‎4
Date First Available
April 17, 2023
Brand
Visit the Acer Store
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Related products
Compare
Quick view
Add to wishlist
Buy at Amazon
Gaming Laptop
Quick view
Buy at Amazon
Acer Predator Helios 300 Gaming Laptop, Intel i7-10750H, NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU, 15.6″ Full HD 144Hz 3ms IPS Display, 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, WiFi 6, RGB Keyboard, PH315-53-71HN
Gaming Laptop
HP 14 14.0″ WLED-Backlit Display Laptop, AMD Athlon Silver 3050U Up to 3.2GHz (Beats i5-7200U), 4GB DDR4 RAM (AMD 3050U (Beats i5-7200U))
ASUS TUF Gaming A15 Gaming Laptop, 15.6” 144Hz FHD IPS-Type, AMD Ryzen 5 4600H, GeForce GTX 1650, 8GB DDR4, 512GB PCIe SSD, Gigabit Wi-Fi 5, Windows 10 Home, FA506IH-AS53
-14%