Back to products
SLIM. STYLISH. STUNNING: Save the clutter on your desk with this All-in-One PC. Enjoy the crisp colors that this cool, 27” Full HD PC delivers. It features a 12th Gen Intel Core i5 processor, Intel Iris Xe Graphics and fast Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 connectivity.
DISPLAY AND COMFORT: The 27” FHD display—framed between a narrow bezel—boasts a 91% screen-to-body ratio. The tiltable screen (-5 to 25°) utilizes BlueLightShield technology to lower exposure to blue light for eye comfort.
Compare
Add to wishlist
Size and packaging guidelines
Fermentum scelerisque hendrerit parturient nullam enim lobortis litora parturient dictumst.
Potenti a quisque tincidunt venenatis adipiscing parturient fermentum nisl tincidunt amentu.
Scelerisque conubia lobortis a condimentum ad eleifend dui integer maecenas habitant nostra.
Specification Chair Armchair Sofas
Height 37" 42" 42"
Width 26.5" 32.5" 142"
Depth 19.5" 22.5" 24.5"
Assembly Required No No Yes
Packaging Type Box Box Box
Package Weight 55 lbs. 64 lbs. 180 lbs.
Packaging Dimensions 27" x 26" x 39" 45" x 35" x 24" 46" x 142" x 25"
Size Guide
Category: Desktop
Share:
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
Acer Aspire C27-1700-UA91 All-in-One Desktop PC comes with these specs: 12th Generation Intel Core i5-1235U 10-Core Processor, Up to 4.4GHz Max Turbo Frequency, Supporting hybrid core architecture with Performance-core and Efficient-core (12MB Smart Cache), Windows 11 Home, 27″ Full HD Widescreen Edge-to-Edge LED Back-lit IPS Display, Intel Iris Xe Graphics, 16GB DDR4 Memory, 512GB NVMe M.2 SSD, Integrated 5.0 MP HD Webcam with 2 Stereo Microphones and Webcam Cover, Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 802.11ax Dual-Band 2.4GHz and 5GHz featuring 2×2 MU-MIMO technology, 10/100/1000 Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.2, Two Built-in Stereo Speakers, 1 – USB 3.2 Type C Gen 2 port (up to 10 Gbps) (Rear), 2 – USB 3.2 (Type A) Gen 1 ports (Rear), 1 – USB 3.2 (Type A) Gen 2 port (Rear), 1 – HDMI-out Port (Rear), 1 – Ethernet RJ-45 Port, Wireless Keyboard and Mouse, 19.18 lbs. | 8.7 kg (system unit only), 1 Year Parts and Labor Limited Warranty with Toll Free Tech Support (DQ.BK3AA.001).
INTERNAL SPECIFICATIONS: 16GB DDR4 3200MHz Memory; 512GB NVMe SSD to store your files and media
CONNECTIONS: Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 802.11ax Dual-Band 2.4GHz and 5GHz featuring 2×2 MU-MIMO technology; 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN (RJ-45 port); Bluetooth 5.2
Wireless Keyboard and Mouse Included
Comes with Windows 11 Home
Related
Discover more from Dalton Campbells
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Additional information
Standing screen display size
‎27 Inches
Screen Resolution
‎1920 x 1080
Max Screen Resolution
‎1920 x 1080
Processor
‎4.4 GHz apple_ci5
RAM
‎16 GB DDR4
Hard Drive
‎512 GB SSD
Graphics Coprocessor
‎Intel Iris Xe Graphics
Chipset Brand
‎Intel
Card Description
‎Integrated
Graphics Card Ram Size
‎0.1
Wireless Type
‎Bluetooth, 802.11ax
Number of USB 2.0 Ports
‎1
Number of USB 3.0 Ports
‎4
Date First Available
August 15, 2022
Brand
Visit the Acer Store
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Related products
-7%
Compare
Quick view
Add to wishlist
Buy at Amazon
Desktop
Quick view
Buy at Amazon
Skytech Archangel Gaming Computer PC Desktop – Ryzen 5 3600 3.6GHz, RTX 2060 Super 8G, 500GB SSD, 16GB DDR4 3000MHz, RGB Fans, Windows 10 Home 64-bit, 802.11AC Wi-Fi
Desktop
-18%
Dell XPS 8940 Desktop | Core i7-11700 – 1TB HDD + 512GB SSD Hard Drive – 32GB RAM – Nvidia GeForce RTX 3060 Ti | 8 cores @ 4.9 GHz – 8GB GDDR6 Win 10 Pro Black (Renewed)
-14%
-5%